T-REX 300 – Nowy projekt starej drukarki 3D

Drukarka 3D T-REX 300 jest oparta na konstrukcji drukarki Profabb Gate XL (większa wersja drukarki Gate LE). Drukarka Gate LE pochodzi z czasów początków Polskiego rep-rap,u , wymagała ona wielu modyfikacji aby poprawić liczne błędy/niedociągnięcia konstrukcyjne. Postanowiłem ,że udostępnię mój projekt tej drukarki, ponieważ niektóre z części/modyfikacji zawsze mogą się komuś przydać. Cały ten proces modyfikacji rozpoczął się od wymiany głowicy UDS 4.5 na E3D V6. Modyfikacji jest tak wiele ,że postanowiłem nadać temu projektowi/konstrukcji nową nazwę (z poprzedniej drukarki zostały zaledwie 2 -3 części 🙂 ). Cały projekt został wykonany w oprogramowaniu Autodesk Inventor. Podczas projektowania musiałem się zmierzyć z „odwrotna inżynierią” – wszystkie wymiary oryginalnych części musiałem przenieść do CAD,a w celu zaprojektowania nowych części przeznaczonych do transplantacji.  Wszystkie wymiary był zdejmowane fizycznie za pomocą suwmiarki i innych bardzo skomplikowanych urządzeń pomiarowych. Największym wyzwaniem było odpowiednie zaprojektowanie X-endów oraz wózka osi X tak aby nie były wymagane znaczne zmiany w ramie drukarki. W tym oto krótkim artykule opiszę wszystkie modyfikację jak zwykle ze sporą ilością zdjęć 🙂 .


Lista modyfikacji (względem Gate XL/LE) :

 • Przeprojektowane mocowanie łożysk liniowych platformy osi Y , poprzednie mocowania ma wcisk posiadały liczne luzy. Nowe dwu-częściowe obejmy wydrukowane z ABS,u skutecznie usztywniają to połączenie. Wszystko pasuje do starego rozstawu otworów w stalowej platformie.Dodatkowo platforma osi Y została obniżona o parę milimetrów:

      

 •  Wzmocnione mocowanie łożysk naciągających pasek w osi Y ( poprzednio całość była przymocowana za pomocą jednego wpustu oraz nakrętki przez co całość mogła się nieznacznie wyginać ):

 • Nowa obudowa dla elektroniki z możliwością przykręcenia wentylatora. W obudowie można estetycznie schować wszystkie przewody. Obudowa została zaprojektowana pod RAMPS,a (można bardzo prosto w CAD,ie dodać otwory pod inna elektronikę). Po bokach znajdują się liczne otwory wentylacyjne oraz otwory do wprowadzenie wiązek przewodów. Całość skręcana jest za pomocą śrub M3.

 • Nowe mocowania silników osi Z wycięte z blachy aluminiowej o grubości 4 mm . Poprzednie drukowane plastiki wyginały się jak szalone pod wpływem sporego ciężaru całej osi X. Mocowania są przykręcone do profilu na sztywno za pomocą śrub M5 oraz wpustów.

      

 •  Nowe X endy z obejmami które sztywno mocują prowadnice osi X do wózków osi Z wraz z aluminiowymi backplat,eami które zapewniają sztywność całej osi X oraz Z. Backplate,y zostały wycięte z aluminium o grubości 3 mm. Poprzednie plastikowe mocowania również się bardzo wyginały. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest odpowiednio „sztywne” zmocowanie silnika osi X.

      

 • Uchwyt na szpulę z możliwością regulacji docisku za pomocą 2 śrubek (dzięki regulacji docisku mamy pewność iż szpula nie rozwinie się samoczynnie plątając cały filament).

      

 • Nowy extruder z przekładnią na pasku zębatym z przełożeniem 3:1 . Całość została zaprojektowana tak aby nie była konieczna modyfikacja geometrii ramy w celu uniknięcia strat w polu roboczym. Mocowanie jest przystosowane do głowicy E3D V6. Extruder posiada regulowany sprężynowy docisk. Extruder posiada przełożenie w celu redukcji wpływu nierównomiernego mikrokoku na jakość ścianek zewnętrznych.

      

 • Nowy modularny wózek osi X oparty o 4 łożyska liniowe. Poprzednio były tylko trzy (po pewnym czasie na wózku występowały nieznaczne luzy – 4 łożyska  załatwiły tą sprawę). Wózek powinien pasować do wszystkich Gate XL/LE . Jednakże mam pewne wątpliwości jeśli chodzi o rozstaw wałków ponieważ każda drukarka może się nieco różnić pod tym względem (wszystkie oryginalnie posiadały drukowane x-endy które nie grzeszą precyzją wykonania). Wózek składa się z dwóch drukowanych połówek które po napięciu paska skręca sie kilkoma śrubami M3:

 • Do zamocowania do nowego wózka zaprojektowałem również extruder bez przekładni (niestety bez możliwości sprężynowej regulacji docisku):

 • Podczas projektowania nowego wózka została przewidziana możliwość łatwego montażu akcesoriów (np. wentylator,laser ,czujnik indukcyjny , serwo) co pozwala na szybkie prototypownie (mnóstwo otworów do których można coś przykręcić):

 • Zaprojektowałem również nowe mocowania dla rurki na przewody (przykręcane śrubkami):

 • Nowe mocowanie krańcówki osi Z z możliwością łatwej regulacji wysokości home,owania za pomocą śrubki:

 • Nowe odkręcane mocowania nakrętek śruby osi Z ( W każdej chwili można wymienić śruby metryczne na np. śruby trapezowe zintegrowane z silnikami krokowymi czy nawet śruby kulowe ):

 • Oświetlenie LED,owe zainstalowane pod górną belką:


Galeria z dodatkowymi zdjęciami:


Link do plików z projektem drukarki (grabcad):

 

https://grabcad.com/library/gate-xl-le-t-rex-300-3d-printer-1