Modularny organizer na elementy SMD mocowany do ściany za pomocą taśmy dwustronnej

Od dłuższego czasu chciałem zrobić organizer na elementy SMD który nie zajmuje zbyt dużo miejsca w warsztacie który w dodatku pozwalał by na szybki ostęp do wszystkich elementów. Znalezienie konkretnego elementu w pudełkach z pomieszanymi taśmami to całkowity koszmar, jeszcze gorzej jest gdy potrzeba znaleźć konkretny kondensator (jak wiadomo nie są podpisane). Zaprojektowałem organizer tak aby można było go łatwo przymocować do ściany bez wiercenia żadnych otworów. Dzięki mocowaniu na ścianie organizer zawsze jest łatwo dostępny oraz nie zajmuje cennego miejsca na biurku. Postanowiłem wykorzystać popularne probówki 2 ml Eppendorf z koreczkami na zawiasie plastikowym (są bardzo tanie,200 szt za parę złotych). Bez problemu do jednej probówki powinno się zmieścić nawet kilkaset elementów SMD w obudowie 1206. Każdy moduł organizera jest w stanie pomieścić 60 pojemniczków. Moduły można ze sobą łatwo łączyć dzięki użyciu wypustów oraz zagłębień na krawędziach. Poniżej przedstawię jak zrobić sobie taki organizer.

Potrzebne części oraz narzędzia :

  • Wiertło 3 mm oraz 2.5 mm
  • Gwintownik M3
  • Taśma dwustronna (musi być dość mocna , najlepiej firmy TESA)
  • Zwykła taśma dwustronna do naklejek
  • Wydruk z naklejkami
  • Wydruki 3D z elementami do organizera (płyta przednia i tylna oraz podkładki i pady samoprzylepne)
  • Śruby M3 x 30
  • Podkładki M3 (po 2 na każdą śrubę)
  • Probówki Eppendorf 2 ml
  • Wiertarka/ Wkrętarka

Drukowanie elementów:

Małe elementy drukowałem w mniejszych partiach co by zmniejszyć ryzyko odklejenia się jednego z nich. Samoprzylepne Pady najlepiej wydrukować z ABS,u ponieważ później będziemy je gwintować. Rekomendowane parametry druku: warstwa 0.25 mm, dysza 0.4 mm.

    

Naklejki informujące o zawartości pojemniczków:

W pojemniczkach można umieścić praktycznie wszystko , lecz dobrze jest mieć to opisane dlatego też przygotowałem w arkuszu kalkulacyjnym proste naklejki do druku. Wystarczy dostosować do swoich potrzeb , wydrukować (w 2D 😉 ), przykleić taśmę dwustronną , powycinać i przykleić nad specjalnie przygotowane do tego linie ustalające na organizerze.

Nawiercenie otworów:

Otwory montażowe na przednim oraz tylnim panelu należy rozwiercić wiertłem o średnicy 3 mm. Otwory w samoprzylepnych padach należy przygotować do gwintowania rozwiercając otwory do 2.5 mm.

Gwintowanie:

Następnie ostrożnie gwintujemy samoprzylepne pady (należy uważać aby gwintownik wszedł prosto).

Pady samoprzylepne:

Obklejamy pady przy użyciu mocnej taśmy oraz obcinamy jej nadmiar (Najlepiej jest przykleić taśmę od gładkiej strony wydruku).

Składanie całości:

Gdy mamy już gotowe wszystkie elementy przechodzimy do składania. Najpierw wkładamy śrubki wraz z podkładkami do przedniego panelu. Następnie nakładamy drukowane podkładki o długości 15 mm. Kolejnym krokiem jest nałożenie tylnego panelu oraz nałożenie podkładek drukowanych (tych krótszych) jak i tych metalowych na wystające śruby (po nałożeniu tylnego panelu). Ostatnim krokiem jest przykręcenie samoprzylepnych padów które wcześniej nagwintowaliśmy.

Projekt:

Projekt został wykonany „na szybko” w Inventorze , poniżej wrzucam kilka renderów.

  

Montaż na ścianie oraz efekt końcowy:

Po zakończeniu składania możemy przystąpić do ostrożnego przyklejania do ściany , należy uważać aby przylepić wszystko prosto za pierwszym razem , ponieważ odkleić tego praktycznie już się nie da (bez oderwania farby ze ściany 🙂 ).

Linki do plików .stl oraz .stp (thingiverse ,grabcad):

https://grabcad.com/library/smd-parts-organizer-fixed-on-the-wall-with-double-sided-tape-10-ml-test-tube-version-1
https://www.thingiverse.com/thing:2405377