Prototyp lampki RGB

 Postanowiłem , iż wrzucę krótki opis prototypu lampki RGB , aby pokazać jak z grubsza nie należy zabierać się za ten temat ( jak wiadomo prototyp to prototyp , niestety ten ma więcej wad niż zalet).Lampka posiada możliwość regulacji każdego koloru osobno za pomocą trzech potencjometrów umieszczonych od spodu lampki. Lampkę można przełączyć również na tryb automatycznego mieszania kolorów za pomocą jednego z przycisków. Lampka powstała w ciągu 1-2 dni głównie po to aby sprawdzić jakie możliwości mają te power LED,y oraz aby sprawdzić jak całość będzie funkcjonować przed wykonaniem finalnej wersji.

Power LED,y:

Są to popularne Power LED,y o mocy 1W każda w trzech kolorach, diody te są zaskakująco jasne jak na taka małą moc. Lustrzanka nie mogła sobie poradzić ze zrobieniem zdjęcia przy pełnej mocy każdej z diod. Niestety diody te wymagają dość sprawnego chłodzenia ponieważ mocno się rozgrzewają. Wszystkie trzy diody zostały przyklejone za pomocą kleju termo przewodzącego do aluminiowego radiatora z chipsetu jakiejś bliżej nie określonej płyty głównej. Podczas użytkowania prototypu okazało się iż kej termo-przewodzący nie wystarczająco zabezpiecza diodę przed odklejeniem od radiatora , dlatego tez w kolejnej wersji zamierzam wszystko zabezpieczyć żywicą epoksydową.

Obudowa:

Obudowa to nic innego jak tania lampka z IKEI do której pierwotnie mocowana była zwykła żarówka. Wystarczyło jedynie lekko ja przyciąć od spodu rozwiercić trochę od środka i wywiercić otworki na potencjometry oraz przyciski. Obudowa posiada doskonałe właściwości rozpraszające światło co pozwala na bardzo dobre mieszanie kolorów każdej z diod. Niestety lampka może być nie wystarczająco stabilna przez co trzeba zamocować dodatkowe obciążenie w podstawie.

Napotkane Problemy:

Podczas budowy tej lampki napotkałem wiele problemów które zmusiły mnie do wykonania drugiej wersji tej lampki i porzucenia tego egzemplarza:

 • czerwona dioda ma inne napięcie przewodzenia Uf =  2.5 – 2.7 V w porównaniu do dwóch pozostałych diod które przewodzą przy 3.2 – 3.4 V
 • problem opisany powyżej zmusił mnie do zastosowania dwóch osobnych źródeł napięciowych – tak wiem powinny być prądowe ;).
 • układy LM350 służące do stabilizacji napięcia bardzo grzeją się przy pełnym wysterowaniu diod potrzebne były kolejne radiatory które i tak sobie nie radzą z odprowadzaniem ciepła – tak czy siak było to tylko tymczasowe rozwiązanie.
 • te wszystkie radiatory wprowadziły „cienie” na obudowie – finalna wersja musi być na płasko

Kolejne wersje lampki:

W kolejnych wersjach lampki zamierzam:

 • Dodać zasilanie na przetwornicach działających jako źródła prądowe.
 • Dodać moduł do komunikacji z systemem inteligentnego domu który pozwalałby na pobieranie danych o aktualnej godzinę oraz temperaturze zewnętrznej.
 • Dodać funkcje zmiany koloru z zależności od temperatury zewnętrznej.
 • Zastosować mocniejsze LEDY tzn. 3W każda.
 • Wydrukować ciekawą obudowę z PET,u.
 • Zastosować jeden enkoder zamiast 3 potencjometrów.
 • Połączyć lampkę z budzikiem na smartphone.
 • Zintegrować bezpośrednią przetwornicę 230v/5v na płytce

Film:

Zdjęcia: